Tébéčko na Marsu

Kdo by to byl řekl v roce 2000, kdy se první odvážní lovci mohli vydat po stopách první keše, že o 20 let později se od planety Země odlepí raketa, která bude mít na palubě vesmírné trackovací vozítko a o půl roku později úspěšně přistane na Marsu. Předloha sci-fi filmu nebo knížky? NE!!! REALITA!


 

Vesmírná cesta vozítka jménem Perseverance (Vytrvalost) začala 30. července 2020 v 11:50 UTC na nosné raketě Atlas pod křídly NASA v rámci programu na objevování Marsu MARS 2020. Spolu s vozítkem podnikla tuto cestu i malá robotická helikoptérka Ingenuity (Vynalézavost), která má pomoci vozítku hledat geologicky zajímavá místa k prozkoumání. 

 

Vozítko Perseverance se po půlročním letu dotklo rudé planety 18. února 2021 a už po dvou minutách poslalo na Zemi první fotky povrchu Marsu. A teď už začíná jeho mise ve sbírání zajímavých geologických vzorků, focení povrchu, testování nových technologií a dalšího průzkumu. Jedním z prvních kroků je zkalibrování všech přístrojů přidělaných na vozítko a to je ten okamžik, který geocachingovou komunitu bude zajímat úplně nejvíc.


 

Pro kačera má na sobě Perseverance jednu lahůdku a tou je trackovací kód TB, který po discovernutí přinese do statistik jeden z nejzajímavějších suvenýrů. 

 

Tento trackovací kód je speciálně vytištěn na jednopalcový skleněný disk, který použijí fotoaparáty a kamery vozítka ke kalibraci. Jedná se o tzv. kalibrační cíl, které všechny tyto nástroje využívají k určování přesných barev, zaostření a jasu. Tento kalibrační cíl je speciálně připraven pro kameru Watson se spektometrem Sherloc. Tento systém je přichycený na rameni vozítka a pomocí laseru bude klasifikovat minerály a hledat další organické sloučeniny. 


 

Vzhledem k tomu, že trackovací kód je na kalibračním cíli, kamera Watson pořídí sama při kalibraci fotku TB a odešle ji zpátky na Zem. TB Mars Perseverance Rover můžete zalogovat až tato fotka k nám dorazí. Nebude to hned, ale bude to :) Pořízení takové fotografie a odeslání na Zem totiž může trvat několik týdnů. O to unikátnější bude suvenýr, který se vám hned po zalogování TB objeví ve vašem geocachingovém profilu ve statistikách (sekce Souvenirs - Suvenýry). Je jasný, že na to hned vznikne spousta Challengí :))))Pro další informace můžete se podívat na listing trackablu zde. Sledovací číslo je TB5EFXK.
Načítám, prosím vydržte...

Přihlášení

Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Více informací