Geocaching na Marsu

To, že je Geocaching rozšířený po celém světě, již všichni víme. Nicméně tato hra nadále nezůstane jen celosvětovou, nyní je i meziplanetární! 

 

30. července úspěšně odstartoval z floridského Mysu Canaveral největší a nejsofistikovanější automatický vědecký rover, jaký kdy NASA sestavila, rover Perseverance (v češtině “Vytrvalost”). A to nejlepší je, že je trackovatelný! 

Perseverance má na Mars dorazit 18. února 2021 a cílovou destinací je kráter Jezero, ve kterém se před 3,5 miliardami let nacházela voda a ve kterém by se podle vědců mohly nacházet i známky života mikrobů. 

Rover zde bude hledat známky možného minulého života, zkoušet nové technologie pro případné budoucí lidské průzkumné výpravy na Mars, sbírat vzorky hornin a půdy na této planetě, a zkoumat a zkoušet spoustu dalších zajímavých věcí.

 

 

A jak to tedy souvisí s Geocachingem?

Perseverance má na kalibračním cíli kamery WATSON speciálně vytištěný trackovatelný kód. Tento kamerový systém je součástí přístroje SHERLOC, což je spektometr na paži roveru, který využívá laserové světlo ke klasifikaci minerálů a hledání organických sloučenin. 

 

Jakmile Perseverance přistane na Marsu, kamera vyfotí trackovací kód a tuto fotku pošle zpátky na Zem. Pokud kód na fotce naleznete, můžete ho zalogovat!  

O postupu roveru Perseverance a novinkách o jeho cestě se můžete informovat na oficiální stránce NASA, nebo na Facebooku a Twitteru (NASA's Perseverance Mars Rover).

Načítám, prosím vydržte...

Přihlášení

Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Více informací